HAT YIKAMA YAĞ FLUSHINGFlushing; akışkanın boru çapları ile doğru orantılı olarak hesaplanması sonucu max. debi ile borulardan dolaştırılması suretiyle, boru içerisindeki partiküllerin temizlenmesi işlemidir.

Flushing ile devrelerdeki belirli bir boyutun üzerindeki tüm partiküllerin sistemden atılması ile hidrolik devrelerin temizliği sağlanır.

Akışkan kullanılan sistemlerde boru devrelerinin temizliği büyük önem taşımaktadır. Araştırmalar sistem arızalarına, yabancı maddelerin neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Akışkandaki kirlilik beklenmeyen büyük arızalar oluşturur ve bunun sonucu olarak üretim kayıpları meydana gelir. Bu durum direkt olarak üretim ve bakım maliyetlerini olumsuz yönde etkiler.

Problemin sıklığının fazla olması, hidrolik elemanların yedeklenmesini gerektirir ve bu da stoklama maliyetini artırır. Filtre elemanları sık sık tıkanır ve hidrolik yağın daha kısa sürede bozulmasına sebep olur. Sistemin performansı düşer.

Akışkanlar ne kadar temiz olmalı?

Sistemlerin ve bileşenlerinin sağlayıcıları ürünleri için önerilen kirlilik derecelerini belirler. Buna rağmen, üreticiler tarafından verilen teknik bilgi sayfaları çoğunlukla, önerilen operasyonel kirlilik derecesinden çok önerilen maksimum derece kirlilikten bahseder.

Bu şu demektir, eğer siz sistemlerinizi, üreticiden gelen teknik veri sayfasında bahseden yüksek bir kirlilik derecesiyle çalıştırırsanız, aslında siz olası bir arızanın kıyısındasınız demektir. Tavsiyemiz, sistemin en hassas bileşeni için önerilen maksimum kirlilik derecesinin 1-2 sınıf altında kirlenme derecesiyle çalışmasıdır.

 

Sanayi makine ve teçhizatı bazen hassas olabilir. Hidrolik ve yağlama sistemlerinin iyi çalışır durumda kalması için özen ve bakıma ihtiyacı vardır ve bu bakımın bir parçası, temizlik için hangi işlemlerin ve tekniklerin en iyi olduğunu bilmektir.

Sanayideki rafineriler, boruları ve makineleri tıkamak ve onlara zarar vermekle tehdit eden kirleticileri süpürerek son derece faydalı olabilecek petrol temizleme işlemlerine sahiptir. Ancak mevcut olan doğru yağ yıkama türlerini bilmek çok önemlidir.

Yağla yıkama nedir?
Yağ yıkama nasıl çalışır?
Farklı süreçler nelerdir?


Bu soruların yanıtlarını bilmek, sizi daha temiz, daha verimli bir hidrolik veya yağlama sistemine doğru yola koymanıza yardımcı olabilir.

Yağ Yıkama ve Daldırma Isıtıcılar

Hangi tür yağla yıkama işleminin en iyisi olduğunu anlamak için, yağla yıkama işleminin tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. Hidrolik ve yağlama sistemleri kullanıldığında, genellikle makine ve borulardaki kir, kum, yağ kalıntısı ve diğer parçacıklar gibi kirletici maddeleri toplarlar. Sıvı, yüksek hızda borulardan geçmeye zorlanmadan önce sıvıyı yüksek bir sıcaklığa ısıtmak için daldırma tipi ısıtıcılar kullanıldığında yağ yıkama gerçekleşir. Sıvının ısısı ve hızı, kirletici maddeleri gevşetir ve yerinden oynatır ve sonunda onları dışarı atılan sistemlerden geçmeye zorlar.


Çabuk ve kolay

"Çift yağ değişimi", belki de, farklı yağ yıkama türlerinin en kolayıdır. Bu, ekipman hala iyi çalışırken, herhangi bir hasar veya arıza belirtisi göstermediğinde kullanılacaktır. Çift yağ değişimi, sistem sıvının boşaltılmasıdır, böylece borulara ve ekipmana bağlı olmayan partikülleri ve kirleticileri ortadan kaldırır. Daha sonra sisteme yeni sıvı dökülür, ısıtılır, sirküle edilir ve ardından boşaltılır. Bu genellikle kalan parçacıkları büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bazen ikinci bir sifon gereklidir.


Ağır İşler

İkili yağ değişimi, ekipmanda çok az sorun olan veya hiç sorun olmayan durumlar için iyi olduğu gibi, bir sistemi temizlemek ve bazı zorlu kirleticileri temizlemek için ağır hizmete ihtiyaç duyulduğunda bir "kimyasal güçlü yıkama" kullanılır. Asitler, çözücüler ve deterjanlar düzenli olarak kullanıldıklarında bir hidrolik sistem veya yağlama sistemi için mutlaka iyi değildir, ancak ara sıra son çare olarak kullanışlı olabilirler.


Yolun ortası

Çifte yağ değişimi ile kimyasal güç yıkama arasında yolun ortasında yatan bazı teknikler vardır. Hem "basit güçlü floş" hem de "gelişmiş güçlü floş" aynı prensiplere sahiptir, ancak bunlar kuvvet derecelerine göre değişir. Basit bir elektrikli yıkama için, genellikle bir yağ filtresi arabası kullanılır. Bazen sifonu yönlendirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olmak için çubuk benzeri bir alet eklenir, sert ve inatçı partiküller serbest çalışır. Gelişmiş bir güçlü yıkama aynı temelde çalışır, ancak maksimum sonuçların elde edilmesini sağlamak için biraz daha saldırganlık kullanılır.

Hangi yöntem seçilirse seçilsin, endüstriyel sirkülasyon veya daldırma ısıtıcıların kullanımıyla birlikte yağ yıkamaları, her yerde hidrolik ve yağlama sistemlerinin bakımında ve bakımında oldukça faydalıdır. Şirketler, ekipmanı temiz tutarak, makineler için daha uzun kullanım ömrü ve değişimler arasında daha uzun süreler sağlayabilir.


ENDÜSTRİYEL YAĞ YIKANMASININ ÖNEMİ
Endüstriyel ekipmanı ve makineleri iyi çalışır durumda tutmak, özellikle şirketler, üreticiler ve işletmeler üretimi sabit bir hızda tutmak istiyorlarsa bir zorunluluktur.

Yağla yıkama, hidrolik ve yağlama sistemlerinin makine ve borularının temiz ve kirletici maddelerden arındırılmış olmasını sağlamak için endüstriyel ekipmanı en iyi durumda tutmaya yardımcı olmanın büyük bir parçasıdır.

Bununla birlikte, bu sürece bağlı birçok soru var, örneğin yağla yıkamanın ne olduğu, işlemin nasıl çalıştığı ve endüstriyel ekipmanlara nasıl fayda sağlayabileceği gibi.Yağ Yıkama
Yağla yıkama işleminin faydalarını ve benzer şekilde endüstriyel ekipmanı düzgün bir şekilde temizlememenin içerdiği riskleri anlamak için, tam olarak ne olduğunu anlamak gerekir. Houston Texas veya Calgary Alberta gibi yerlerde bulunan rafinerilerde, hidrolik ve yağlama sistemleri kullanıldığında, kum, yağ tabakaları, kir ve diğer döküntüler gibi çeşitli kirletici maddeler ekipman ve borulara yerleşebilir.

Yağ yıkama, sıvı, flanşlı ısıtıcılar gibi daldırma tipi ısıtıcılar kullanılarak çok yüksek bir sıcaklığa ısıtıldığında ve daha sonra inatçı parçacıkları serbest bırakmak için yüksek bir hızda sisteme zorlandığında gerçekleşir. Bu, her şeyi temiz tutmaya yardımcı olur, kendini toplayan ve borulara bağlayan tortuyu parçalayarak ekipmandan temizler.

Endüstriyel Sirkülasyon Isıtıcıları
Yağ yıkama işlemi yüksek ısı gerektirdiğinden, endüstriler endüstriyel sirkülasyon ısıtıcıları kullanmalıdır. Bunlar aynı zamanda daldırma tipi ısıtıcılar olarak da bilinir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli seçenekler vardır. Yan ısıtıcılar, ekipmana yandan indirilen, ısıtmak için sıvıya daldırılan daldırma ısıtıcılardır. Bunları yerinde tutmak için herhangi bir kaynak gerektirmediklerinden, makineden makineye taşımak en kolay olanıdır.

Vidalı tapa ve flanşlı ısıtıcılar, kaynağın yerinde tutulması gereken ve onları çok daha sabit hale getiren daldırma tipi ısıtıcılardır. Sirkülasyonlu ısıtıcılar, bir dispersiyon maddesi kullanmak yerine sıvıyı temas halinde ısıttığından ve sıcaklığı doğrudan yükselttiğinden enerji açısından oldukça verimlidir.

Kirli Ekipmanın Riskleri
Proses ısıtmada, endüstriyel ekipman temiz tutulmadığında, çeşitli problemlerin ortaya çıkması çok daha olasıdır. Tortu ve kirleticiler borularda ve makinelerde biriktikçe tıkanabilir veya hasar görebilirler. Düzgün temizlik olmazsa, aşınma ve yıpranma küçük bir dırdır sorunundan büyük, pahalı bir soruna dönüşebilir.

Dişli ve ekipmandaki çok fazla döküntü nedeniyle hidrolik veya yağlama sistemlerinin kapatılması gerekiyorsa, makine tamir edilirken ve temizlenirken üretim ve üretim etkileneceği için bu değerli zaman ve paraya mal olabilir.

Tüm endüstriler ve şirketler için ekipmanı temiz tutmak ve iyi çalışır durumda tutmak en önemli önceliktir. Sistemler düzgün çalışmazsa, üretim ve üretim düşebilir ve bu da zaman, emek ve maliyet israfına neden olabilir.

Endüstriyel sirkülasyonlu ısıtıcılar bunu başarmaya yardımcı olabilir ve ekipmanın yıllar içinde gereksiz aşınma ve yıpranma almasını önleyerek uzun ömür ve düşük değiştirme maliyetleri sağlar. Kağıt fabrikaları ve çelik fabrikaları gibi değirmen endüstrilerinin yanı sıra hidrolik ve yağlama sistemlerini kullanan her endüstri, yağ yıkama işleminden büyük ölçüde yararlanabilir.YIKAMA


ATAN AFS, hidrolik boru hatlarınızın yanı sıra hava, türbin, yağlama, yakıt, termo ve diğer boru hatları gibi diğer uygulama boru hatları için yüksek kaliteli yıkama hizmetleri sağlayabilir. Boru hatlarının yıkanması için fazlasıyla yeterli olan iki tür yıkama vardır.

1. Kimyasal yıkama (asitleme).
2. Yağ yıkama.


KİMYASAL YIKAMA


Kimyasal yıkamanın amacı, boru hatlarındaki kir, kalıntı, yağ, gres, pas, kireç vb. Kimyasal yıkama sırasında boru cidarının yüzeyinin ince tabakası, gereksiz kirlenmeyi de ortadan kaldıracaktır. Bu kimyasal temizleme, aynı zamanda, yıkama süresi ve bu tür filtre elemanlarını kullanan yağ yıkama malzemelerinin sayısı açısından yağ yıkama maliyetini de azaltacaktır.

Geleneksel kimyasal yıkama, ikinci pas ve kireç sökücü olarak asidi takiben gresi, yağları ve yağı çıkarmak için ilk yağ çözücü olarak alkali ve üçüncü aşama olarak nötrleştirmeyi ve son aşama olarak korozyon önleyiciyi içerir. Bu işlem sırasında işlemin yüksek kaliteli sonuçla tamamlanması için sıcaklık ve kimyasal pH seviyesi dikkatle izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Küçük bir hata, tüm sürecin yeniden gerçekleştirilmesi gerekebileceği ve yalnızca paraya mal olmakla kalmayıp aynı zamanda zaman tüketen birçok soruna neden olacaktır.

Normalde geleneksel kimyasal yıkama işlemi aşağıdaki gibi olacaktır:
Kiri, gresi, yağı ve katı yağları (pH seviyesi 13-14 arasında) temizlemek için alkali yağ çözücü (genellikle soda külü Na2CO3).
Asit temizleyici (genellikle hidroklorik HCI), her türlü pas, kalıntı, tortu vb. (PH seviyesi 4-5 arasında) gidermek için.
Asit temizleyiciyi (pH seviyesi 7-8 arasında) nötralize etmek için nötralize edin (genellikle soda külü Na2CO3).
Temiz, sıcak, yumuşak suyla (pH seviyesi 7) durulayın (genellikle Demin suyu).
Pasifleştirin (genellikle rodin 213) korozyon inhibitörü ile (pH 7-8 arasında).
Dolaşım sırasında türbülanslı akış verilmelidir.
Süreç boyunca sıcaklık izlenmeli ve kontrol edilmelidir.
pH seviyesi süreç boyunca izlenmeli ve kontrol edilmelidir.
Yalnızca temiz Demin suyu kullanın.
Yalnızca temiz ve susuz basınçlı hava kullanın.

Bu kimyasal yıkamanın gerçekleştirilmesi kolay görünür, ancak küçük bir hata çok fazla soruna, maliyetli ve zaman alıcı olmasına neden olacaktır.

Yukarıdaki tüm problemleri çözmek için, aynı kimyasal yıkamayı sadece zor proseslerden kaçmakla kalmayıp aynı veya daha fazla kaliteli sonuç ile hızlı bir şekilde basit bir prosesle gerçekleştirebiliriz.

Kimyasal yıkama işlemimiz:

Kimyasal A, tüm kiri, gresi, yağı, katı yağları, pası, döküntüleri ve tortuları gidermek için yağ giderici ve temizleyici olarak. Tek seferde boyalar vb.


Temiz su ile durulayın, oda sıcaklığında yeterli olacaktır.


Korozyon önleyici olarak Kimyasal B.


* Sıcak su, Demin su ve türbülanslı akış gerektirmez.


Aşağıda, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda çok yüksek kaliteli sonuç veren kimyasal yıkamamızdan alınan bazı örnekler bulunmaktadır.

 

YAĞ BOŞALTMA

Yağ yıkamanın amacı, boru hatlarının ve işletme yağının temiz ve kirden arındırılmış olmasını sağlamaktır. Normalde yağ yıkama kimyasal yıkamadan sonra gerçekleştirilir ve bazı boru hatları için sadece yağla yıkama gerçekleştirilir.

Hedef temizlik koduna ulaşılana kadar yağ yıkama devam etmelidir. Normalde temizlik kodunu gereken seviyeden bir adım daha düşük hedefleyin. Örnek, ISO4406: 1999 sınıf 18/17/16 gerekiyorsa, hedef temizlik kodu 17/16/15 veya hamur olmalıdır. NAS standardında temizlik kodu gerektiriyorsa, aynı hedef kullanılacaktır. Örneğin, gerekli kod sınıf 9 ise, hedef kod sınıf 8 veya meyilli olmalıdır.

Normalde temizlik kodu sistemlerdeki en hassas bileşeni alarak seçilir. Diyelim ki hidrolik pompa, tüm sistemlerdeki en hassas bileşenlerdir, örneğin ISO4406: 1999 sınıf 18/17/16 gerektirir, hedef temizlik sınıfı 17/16/15 veya sulu olmalıdır.

Yıkama sırasında temizlik kodunu elde etmek için aşağıdaki adım kılavuz olarak alınmalıdır:

Kir, kalıntı ve herhangi bir yabancı kontaminasyonu gidermek için yıkama sırasında türbülanslı akış verilmelidir. Boru boyutuna ve yağ viskozitesine bağlı olarak türbülans elde etmek için gereken akışı hesaplamak için hesaplama yapılabilir.

Türbülanslı akışa katkıda bulunabilecek düşük viskoziteli yıkama yağı seçilmelidir.

Son kimyasal yıkama boru hatlarında korozyon saldırısını azaltmak için özel inhibitör eklenmiş yıkama yağı seçilmelidir.
Kaliteli yağ yıkama işini elde etmek için işlem boyunca sıcaklık kontrol edilmelidir.

Yağ yıkama için filtre öğesi olarak yalnızca minimum 200 beta olan fiberglas filtre ortamı seçilmelidir. Mikron boyutu, hedef temizlik sınıfına göre seçilebilir.

Teslim hattına en az bir filtre ve dönüş hattına ikinci filtre takılmalıdır. İkinci dönüş filtresinden önce yağ temizliği numunesi çevrimiçi olarak izlenmelidir.

Yağ yıkama itme gücünü artırmak için büyük boru hatları ve küçük boru hatları için titreşim akışı verilmelidir.

Kirlilik seviyesi, yağ yıkama süreci boyunca çevrimiçi olarak izlenmelidir.
Su içeriği, yağ yıkama işlemi boyunca izlenmelidir ve gerekirse su emici filtre veya su giderici arıtıcı monte edilebilir ve çevrimdışı çalıştırılabilir.

Boru hatlarını yıkamadan önce yıkama yağı yıkama tankında hedef temizlik sınıfına kadar sirküle edilmelidir.


Yağ yıkama işlemi, hedef temizlik sınıfına ulaşıldıktan sonra en az 1 veya 2 saat devam etmelidir.


Döngü hortumları veya konektör, eklemi döngülemeden önce asılı ve temiz olmalıdır.


Boru hatları için döngü, boru hatlarının iç çapıyla aynı olmalıdır.


Manyetik filtre, demirleri pratik bir şekilde yakalamak ve aynı zamanda kullanılan filtre elemanı sayısını azaltmak için dönüş hattı filtresine takılabilir.


Aşağıda yağ yıkama ünitemizin bir örneği bulunmaktadır.


Yağlama yağı ile yıkama, sistem içerisindeki kirleri gevşeterek veya yıkama yağında çözerek sistemden çıkarmak için yapılır. Yıkama yağı tarafından toplanan kir, dönüş hattına takılan ince ızgaraya takılır ve çıkarılabilir.

Yağlama yağını tankın içinde doldurmadan önce, yağlama yağı tankı ve boşaltma tankının iyice temizlenmesini sağlamak önemlidir. Tortu, kum, kaynak sıçraması parçacıkları ve kesme yongaları gibi tüm gevşek yabancı maddeler uzaklaştırılacaktır. Ara bağlantı borularının içi erişilebilir yerlerde tel fırçayla fırçalanmalıdır. Daha sonra, ara bağlantı boruları, kurulumdan önce hava veya buhar üfleme ile iyice temizlenecektir.

Yağlama Yağı boruları bağlanacak ve ilk yıkama için yatak muhafazaları ve Sızdırmazlık Yağı beslemesi için geçici baypas boruları bağlanacaktır. Plan, makine OEM'si tarafından doğrulanacaktır. Optimum hızları elde etmek için, temizleme ve yıkama için delikler, problar ve diğer akış kısıtlamaları çıkarılmalıdır. Kaldırılan tüm öğeler etiketlenmeli ve yeniden kurulum için uygun şekilde saklanmalıdır. Yağlama yağı pompası tahliye basınç göstergesi, basınç anahtarları ve alet bağlantıları hariç tüm basınç göstergeleri izole edilecektir. Yıkama sırasında tüm PSV'ler çıkarılacak ve körlenecektir.

Motor güç bağlantısının sağlandığından ve yardımcı ve acil durum yağ pompalarının yağlama yağını dolaştırmak için kullanıma hazır olduğundan emin olun. Tüm yağlama yağı devresi, yıkamayı daha etkili hale getirmek için farklı devrelere / döngülere bölünmüştür. Birbirini izleyen döngülerin yıkaması, önceki döngünün yıkanması tamamlandıktan sonra başlatılacaktır. Depoyu yeterli miktarda yağla doldurun (seviye göstergesinde gösterilen minimum seviyeye kadar), yani yıkama sırasında pompa emişinin tamamen daldığı seviyeye kadar. Yıkama yağını başlattıktan sonra, seviyenin tankın içine düşeceğini ve bu nedenle tamamlama yağı düzenlemesinin hazır olması gerektiğini unutmayın. Yağlama yağı tankı ısıtıcısının devreye alındığından ve sıcaklığı 60-70 derece C arasında tuttuğundan emin olun.

Besleme hatlarını arada ince örgülü (100 gözlü düz örgü, paslanmaz çelik) dönüş başlığına bağlayan tanımlanmış şemaya göre rulman yatağı boyunca geçici hortum bağlantıları / atlama yapın. Düzende belirtildiği gibi tankın hemen önüne yağlama yağı dönüş hattına ince ağ (100 gözlü düz örgü, paslanmaz çelik) monte edin. İlk sirkülasyonda filtre elemanları takılmamalıdır. Yağlama yağının berraklığı iyileştiğinde, filtre elemanları filtre yuvasına uygun şekilde yerleştirilmelidir. Filtre elemanını devreye alma yedek parçalarının mevcut olduğundan emin olun. Yataktan yağlama yağı boşaltma sırasında, kuru gaz sızdırmazlığı yerinde olmamalıdır, ancak önceden kurulmuşsa, tasarım basıncında bir ayırma gazı olarak bir nitrojen / Alet havası tahliyesi sağlanmalıdır.

Hava ceplerinin kalmadığından emin olmak için, yağ soğutucusunun ve filtrelerin yeterli havalandırması sıralı olarak alınacaktır. Filtre elemanı takıldıktan sonra, periyodik olarak yağ filtresindeki basınç düşüşünü kontrol edin. Basınç düşüşü çok yükseldiğinde (OEM tavsiyesine göre) temiz filtre elemanına geçin. Kirli filtre elemanını çıkarın ve değiştirin.

Başlangıçta ince tel örgü, ½ saat sonra kontrol edilmelidir. kir / korozyon ürünlerinin birikmesi için sirkülasyon. Yağlama yağı borularını ince ağdan dönüş başlığına her döngü için 12 saat boyunca yıkayın. Herhangi bir yabancı maddeyi gevşetmek için borulara periyodik olarak vurun. Yıkama işlemi sırasında yağ sıcaklığını birkaç kez sıcaktan soğuğa ve tersi yönde değiştirin. 12 saatlik sirkülasyondan sonra yağlama yağ pompasını durdurun, yağın tanka geri akmasına izin verin ve ince ağda toplanan parçacıklar olup olmadığını kontrol edin. Gözle görülür şekilde hiçbir partikül görülmeyene ve dokunarak keçede kumlanma olmayana kadar yıkamayı tekrarlayın. Dönüş hattı örgüsünde herhangi bir yabancı parçacık bulunmadığında sistemin temiz olduğu kabul edilecektir.

Yıkama sırasında rezervuardaki yağlama yağını temizlemek için bir Santrifüj / çevrimiçi temizleme sistemi kullanılacaktır. Yıkama tamamlandıktan sonra rezervuar tabanından yağlama yağı numunesi alınacak ve su içeriği ve kirlenme açısından kontrol edilecektir. Sonuçlara bağlı olarak, yağ şartlandırılmalı veya taze yağ ile değiştirilmelidir.Türbin yıkama (turbine flush) kılavuzu

Türbin yıkama (turbine flushing) tipleri 

Türbin yağının performansı büyük ölçüde yağın kalitesine ve sistemin temizliğine bağlıdır. Türbin yağının ömrünü uzatmak için, sistemin temiz tutulması önemlidir ve bu işlem türbinin düzenli yıkanması (flushing) ile yapılabilir. Türbin yıkama (turbine flush) türü, türbinin yeni bir kurulum olması, mevcut yağın yeni bir yağ ile değiştirilmesi, ya da mevcut yağın vernik giderme gereklilikleriyle beraber yeni bir yağ ile değiştirilmesine bağlıdır.


Yeni kurulumlarda üretim ve kurulum kaynaklı kirleticileri gidermek için yüksek hızlı yıkama işleminden (high velocity flushing) yararlanılabilir.

Vernik şüphesinin olmadığı konvansiyonel yağ değişimlerinde bir önceki yağdan kalan kimyasalları ve hafif kalıntıları gidermek için bunları temizleyecek bir yer değiştirmeli yıkama (displacement flushing) işleminden yararlanılır.

Vernik riski altındaki türbinlerde türbinin iç parçalarındaki verniği gidermek için vernik yıkama (varnish flushing) işleminden yararlanılır.

Gaz ve buhar türbinleri için yeni kurulumlar —

yüksek hızlı yıkama (high velocity flushing) 

Türbin yağının servis ömrünü uzatmak ve ekipman güvenilirliğini artırmak için türbin parçalarının üretimi ve saha içi kurulumdan kaynaklanan kirleticilerin giderilmesi gerekir.

Katı kirleticilerin birçoğu, yüksek hızda yağ sirkülasyonu ve filtrasyon ile giderilebilir, ancak pas önleyiciler ve diğer üretim solventlerinin neden olduğu kimyasal kirlenme ayrı bir yıkama yağını gerektirir. Genellikle bu yıkama (flushing) işlemi için, yağlama sisteminin nihai dolum hacminin üçte ikisi kadar miktarda bu ayrı yağ kullanılır.

 

Son yağ dolumu olarak, aynı formülasyona sahip atılabilir bir yıkama yağı (flush oil) kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Normal çalışma süreci için yıkama yağının yeniden kullanımı köpük dağılımı, sudan ayrılma, pas engelleme ve oksidasyon kararlılığı gibi temel yağ performans özelliklerini düşürebilir. Katkı içermeyen yıkama yağı (baz yağ) da, daha sonra dolumu yapılan esas yağın servis süresini azaltabilir. Yıkama yağı (flush oil), yağ analizi sonucunda onaylandığında, türbinin birden fazla yeniden yıkama (flushing) işleminde veya daha az önemli olan küçük yağ tankına sahip türbin uygulamalarında kullanılabilir.

Yüksek hızda yıkama genellikle harici bir pompa, yatak bağlantıları ve yağ devresi sıralaması gerektirir. yağ boruları duvarlarından partiküllerin optimum düzeyde giderilmesi için yağ hızı nominal akış hızlarının üç ila dört katına veya yüksek türbülanslı akış için en az 4.000 Reynolds sayısına yükseltilmelidir. 

Yüksek hızda yıkama (high-velocity flushing) genellikle yıkama yağının “temizlik düzeyine” veya kondisyonunun sonuna kadar gerçekleştirilir. Temizlik düzeyi tanımı OEM’ye göre farklılık gösterebilir. Tipik temizlik düzeyleri şunlardır:

ISO 4406 temizlik standartlarında 17/16/14 ila 16/14/11 aralığında sonuçlara sahip partikül sayısı belirlendiği durum. 

100 mesh’li filtre veya süzgeç kullanarak ve art arda iki kere bir veya iki saatlik sirkülasyonun ardından çıplak gözle partikül tespit edilemediği durum.


 

Türbin yıkama (turbine flush) kılavuzu

 

Buhar veya gaz türbinlerinin yeni bir türbin yağı ile dolumu — yer değiştirmeli yıkama (displacement flushing)

Yer değiştirmeli yıkama, vernik gideriminin öncelikli olmadığı yağ değişimi işlemi için gerçekleştirilmelidir. Yer değiştirmeli yıkamada sirkülasyon için sistem pompaları ile atılabilir yıkama yağı kullanılır. İstenmeyen kimyasal kirleticilerin daha iyi giderimi için atılabilir yıkama yağı kullanılmasını öneriyoruz.

Yüksek hızda yıkamada olduğu gibi, yağ tankı yıkama yağı ile üçte iki oranında doldurulmalıdır. Yıkama sırasında hacmin pompa emiş gücünü karşılayacak yeterli miktarda olduğundan emin olun. Bu yer değiştirmeli yıkama genellikle minimum altı saat boyunca uygulanır.

 

Gaz türbinleri için vernik yıkama (varnish flushing)

Hidrolik sistem ve yatakların aynı yağ tankından beslendiği birleşik durumlarda, sıkı toleranslı (3 mikron) hidrolik servo valflerindeki vernik oluşumlarının optimum düzeyde giderilmesi için yağda çözünür bir temizleyici gerekebilir. 

Vernik yıkama (varnish flushing), sirkülasyon için sistem pompalarının kullanıldığı yer değiştirmeli yıkamaya (displacement flushing) benzerdir; ancak türbin yağına %5 oranında yağda çözünür temizleyici eklenir. Vernik yıkamanın tamamlanmasının ardından, sistem temizleyici kalıntılarını gidermek için sistem temizleyici içermeyen ikinci bir yer değiştirmeli yıkama gereklidir.

 

Vernik yıkamanın (varnish flushing) temel adımları şunlardır:

 

Serviste olan yağın vernik yıkamada kullanılabilirliğini onaylamak için servis yağına uygunluk testi yapın. 

Yıkama yağına Mobil™ System Cleaner (sistem temizleyici) ekleyin. 

Şaft kaldırma yağı, IGV ve trip uyarı sistemi dahil gaz oranı devreleri gibi harici sistemleri yıkayın. 

Döngülü filtrasyon işlemi uygulayarak vernik yıkama yağını sirküle edin. 

Hidrolik servo valf yıkama blokları ile yer değiştirmeli yıkama yapın.

Vernik yıkama işleminden sonra inceleme noktalarını fotoğrafla belgeleyin.

 

 

Vernik yıkama işleminin ardından sistemin tüm alt noktalarından yıkama yağını tahliye edin.

Vernik sonrası sirkülasyonlu yıkama (circulation flush) — atılabilir yağ.

Temizlik işleminden sonra sistemin tüm alt noktalarını boşaltın.

ISO 4406 Standardı 16/14/11’e göre dolum yapın.